PDF Kitaplar sayfamız "Çizgi Söğüt Gölgesi-İçimizi Isıtanlar" PDF kitabı ve sesli anlatımları ile yenilendi.

İçimizi Isıtanlar

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Çizgi Market

Çizgi Market'ten satın aldığınız ürünlerle birlikte "Ben de Sonunda Bilgisayarcı Oldum" adlı kitabımı isteyebilirsiniz.

Altına Hücum: 2020’de Bitcoin 14.000$ mı yoksa 75.000$ mı olacak?

Merhaba, Müteahhitler, avukatlar, turizmciler, öğretmenler, köşedeki bakkal duyan duymayan bilen bilmeyen herkes bugünlerde mining (sanal para madencilik) yapmaya çalışıyor; ve en önemlisi herkes de her detay biliyor sanki. Ben de size biraz daha detaylı inceleyerek ve profesyonel bakış açısı ile bakanların gözünden anlatmaya çalıştım. Tüm bilgilerin referans linkleri ayrıca verilmiştir. → Tamamını Oku: Altına Hücum: 2020’de Bitcoin 14.000$ mı yoksa 75.000$ mı olacak?

Çizgi Tagem Bilişim İçeriklerini Ücretsiz Paylaşıyoruz!

1999 yılından beri biriktirdiğimiz toplam 2,000 saat bilişim eğitim videolarını, görsel eğitimleri, ders sunumlarını, teknik/teknolojik dokümanları ve 25.000 sınav sorusunu Çizgi Tagem CloudCopy ismi ile tamamını buluta açıyor ve HardCopy ile harici diskte paylaşıma sunuyoruz. → Tamamını Oku: Çizgi Tagem Bilişim İçeriklerini Ücretsiz Paylaşıyoruz!

Bilişim Teknolojileri 2017 Ücret Araştırması

Daha önce 2013 yılında yaptığımız Bilişim Teknolojileri Ücretler Araştırmasını (Eski araştırma sonuçları için tıklayınız!) 2017 yılında tekrarlıyoruz. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörünün, ülke ekonomisinin büyümesinde, istihdamın ve dünya pazarlarındaki rekabet gücünün artmasında kaldıraç görevi gördüğü ve Türkiye için stratejik sektör olarak konumlandırılması gerektiği dillendirildikçe bilişim kariyerlerinin cazibesi daha da öne çıkmaktadır. Amacımız Türkiye’nin her köşesinde, yüzlerce üniversitemizde bilişim-elektronik-robotik-biomedikal alanlarında halen okuyan birçok öğrencinin, mezun olduğunda iş ararken karşılaşacağı zorluklara bir nebze olsun yardımcı olmaktır. Bu araştırma ile gençlere bilişim mesleklerini, mesleki sorumluluklarını, gereken eğitim ve becerilerini irdeliyor olacağız. → Tamamını Oku: Bilişim Teknolojileri 2017 Ücret Araştırması

Bilişim Sektöründe Batan-Kapatan İşletmeler ve Sonrası?

Son aylarda bilişim sektöründe faaliyetlerini durduran, iflas eden ve/veya iflas erteleyen, hatta kasıtlı şirket kapatan şirketlerin sektörümüz hakkında olumsuz bazı düşüncelere neden olduğu aşikardır. Bu şirketlerin sektördeki emekçilere verdiği zarar da herkesin canını yakmakta hepimizi üzmektedir.

Bu şirketlerin neden bu duruma düştükleri çok açıktır:

Bu Kadar Batan-Kapatan İşletme Neden Battı? Gelir/gider ve bilanço yönetimi bilmeyen → Tamamını Oku: Bilişim Sektöründe Batan-Kapatan İşletmeler ve Sonrası?

Tüketici Hakları mı Tüketici Yaygarası mı?

Birçok tüketicinin forumlarda, sosyal ağlarda servis şirketlerinin duyarsızlığı, yanlış prosedürler ve uygulamalar hakkında şikayetlerde bulunduğunu haksızlıklara uğradıklarını dillendirdiğini görüyorum. Eminim çoğunda da haklılar. Ancak bizim insanımızın kanunları bilmemesini, hatta dinlememesini ve tabiri caiz boşuna yaygara yapmalarını anlamakta zorluk çekiyorum.

Hala servislerin söylediği birçok söylem hukuksuz ve insanlar paşa paşa bunları dinliyorlar ve mağdur olduklarında sadece → Tamamını Oku: Tüketici Hakları mı Tüketici Yaygarası mı?

Gömülü Sistemler ve STEM Eğitimi (Hangi Platform?)

Gömülü veya atanmış sistemler, mekanik ve/veya elektrik-elektronik daha büyük bir sistem içinde özel bir işlevi olan genellikle endüstriyel amaçlı, çoğunlukla real-time (gerçek zamanda) çalışan ancak bilgisayarlara göre daha kısıtlı amaca yönelik, kısıtlayıcı hesaplama özellikleri ve kontrol işlevleri ile donanmış bir mikro denetleyici / mikroişlemci kontrol sistemleridir. Elektrik, elektronik, mekanik, mekatronik ve benzeri birçok mühendislik disiplinini → Tamamını Oku: Gömülü Sistemler ve STEM Eğitimi (Hangi Platform?)

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Toplu e-posta İletişimine Getirdiği Sınırlamalar

“Elektronik ticarete düzenleme tasarısı kabul edildi… İzinsiz SMS ve e-posta yasaklandı” şeklinde başlıklar ile bugün yayınlanan haberleri okuduğumda bu kadar yanlış bilgilendirme ve üstünkörü haberler karşısında birkaç satır da ben yazmak istedim. 23 Ekim 2014 tarihinde TBMM’de kabul edilen “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun” sektörümüzde “Toplu eposta iletişimi” adıyla anılan pazarlama/satış tekniğine birtakım sınırlamalar getirdiği doğrudur. Aşağıda bu sınırlamaları ve kanunun mealini sizler için özetledim. → Tamamını Oku: Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Toplu e-posta İletişimine Getirdiği Sınırlamalar

BTHaber 1000 Sayısı – Bilişim Sektöründe 20 Yılda Gelişen Haksız Rekabet

BThaber Gazetesi, tam 20 yıldır kesintisiz olarak her hafta yayınlanarak Türkiye ve dünyada örneği az görülen bir başarıya imza attı. Bthaber ve İnteropro, bu 20 yılda bazen bir STK, bazen kamunun yanında bir organizasyon ve bazen de toplumun sesi olarak son 20 yılda bilişim sektörünün gelişmesinde liderlik yaptı. → Tamamını Oku: BTHaber 1000 Sayısı – Bilişim Sektöründe 20 Yılda Gelişen Haksız Rekabet

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Gerçekler

Ölü Pixel’i LCD’ler (her türlü pixel hatası) ayıplı mal bunu biliyor muydunuz? Telefon ya da tabletlerdeki bataryalar garanti kapsamında bunu biliyor muydunuz? Ürünün montajının tüketici tarafından yapılması durumunda sorumluluk ona ait bunu biliyor muydunuz? 2. Elde garanti devam ediyor bunu biliyor muydunuz ? Bilişim şirketi olarak satmak üzere aldığınız bir malın DOA (Dead On → Tamamını Oku: 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Gerçekler

ElanVital / Asus Case / Vento by Asus / Vento Chassis

Birçok müşteriden, sektör çalışanından gelmiş geçmiş Asus kasaların hikayesini merak ettikleri duyuyorum. “Bugün satılan Vento Asus kasası mı?” veya benzeri sorulara ışık tutmak bu yazımda Asus çevresinde gelişen bilgisayar kasası hikayesini tüm tarihi bilen biri olarak birinci elden anlatmak istedim.

Türkiye’de 1994 yılında Türkiye’de masaüstü ürünlerin parçaları tek başına satılmaya başlandı. O yıl yapılan Compex → Tamamını Oku: ElanVital / Asus Case / Vento by Asus / Vento Chassis