PDF Kitaplar sayfamız "Çizgi Söğüt Gölgesi-İçimizi Isıtanlar" PDF kitabı ve sesli anlatımları ile yenilendi.

İçimizi Isıtanlar

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Çizgi Market

Çizgi Market'ten satın aldığınız ürünlerle birlikte "Ben de Sonunda Bilgisayarcı Oldum" adlı kitabımı isteyebilirsiniz.

ElanVital / Asus Case / Vento by Asus / Vento Chassis

Birçok müşteriden, sektör çalışanından gelmiş geçmiş Asus kasaların hikayesini merak ettikleri duyuyorum. “Bugün satılan Vento Asus kasası mı?” veya benzeri sorulara ışık tutmak bu yazımda Asus çevresinde gelişen bilgisayar kasası hikayesini tüm tarihi bilen biri olarak birinci elden anlatmak istedim.

Türkiye’de 1994 yılında Türkiye’de masaüstü ürünlerin parçaları tek başına satılmaya başlandı. O yıl yapılan Compex fuarında Asus anakartları tek başına sergilediğimizde insanların “Bunları ne yapacağız?” şeklindeki sorularını çok net hatırlıyorum. 1994-1999 yılları arasında bilişim sektörüne montaj nasıl yapılır bunu öğretmekle geçti. OEM (Original Equipment Manufacturer) terimi sektöre yanlış bir şekilde oturmuştu. Günümüzde yaşadığımız tablet ithalatı furyasına benzer bir şekilde herkes anakart, ekran kartı, IDE kartı (o zamanlar ayrıktı) kasa, monitör..vs ithalatı yapmaya başlamıştı. Gigabyte, MSI ve Abit o günlerde doğdu. Ve Çinli vatandaşlardan en ucuzu ürün getirme salgını da o zaman başladı. Bugün için DIY (Do-it-yourself) şeklinde anılan pazar Avrupa’da en fazla Türkiye’de gelişti. İşte o günlerde gerçekten sağlam, güç kaynağı gerçek ve tüm resmi spesifikasyonlara uygun bilgisayar kasası ihtiyacı doğdu.

t10_1Bu ihtiyaca çözüm %100 Asus firması olan ElanVital’dan geldi ve efsanevi Asus T5 ve T10 kasaları doğdu. Kasalar o kadar çelik gibiydi ki şu anda görseniz inanamazsınız. Minimum 0,8 mm kalınlığında Japon çeliği. Sadece bir anımı anlatayım ne kadar sağlam olduklarını anlarsınız.

Yıl 1990’ların sonu. Komple bilgisayar montajı yapmışız ElanVital efsane kasalar ile. 5-6 adet bilgisayar ve çılgın bir bayimiz var, gençten; atak. Sistemleri aldı gitti. Arabası da o zamanlar Murat/Doğan tipi bildiğimiz otomobil. “Nasıl sığdı?” diye düşünmemiştim hakikaten. Aradan 1-2 saat geçti heyecanla ve dağılmış bir şekilde geri geldi bayimiz. “Abi kaza yaptım…” dedi,  gülerek devam etti. ” Otomobilin üstüne bağladığım (o günlerde çok doğal kabul ediliyor bu tür davranışlar, hoş bugün otomobili içinde büyük hayvan taşıyan bile olduğunu düşünürsek çok yadırgamamak lazım) kasaları 20-30 metre ileride uçarken gördüm.”

Asus Case_2“Eline düştüm abi, mahvoldum; sistemler gitti.” diye ağlamaklı bir sesle yalvarıyordu. Açtık baktık sistemlere, sadece ve sadece ön paneller kırılmıştı. İçindeki tüm sistemler çalışıyordu. Kanımca bir daha hiçbir zaman o kalitede bilgisayar kasası gelmedi Türkiye’ye.

ElanVital ünlü filozof ve yazar Henri-Louis Bergson’un yaşamın canlılığını dillendirirken ortaya attığı Latince bir kavramdan geliyordu. Asus’un sevdiği tarz. (Asus’ta ismi de Yunan mitolojisi’nde deniz tanrısı; Poseidon ile yılan saçlı Gorgon Medusa’nın oğlu ve dev Chrysaor’un kardeşi olduğuna inanılan kanatlı at Pegasus’tan gelir. Yıllarca Asus logosunda Pegasus’un simgesel resmini kullanmıştır.) 

Asus Case_1ElanVital zamanlarında Asus sadece FSP (Fortron Source – Professional) ve Delta firmalarına güç kaynağı ürettiriyor ve kasalar bu şekilde geliyordu. 2000 yıllarının başında dünya PC güç kaynağının %50 elinde tutan Delta firmasının bugünkü esas işi sağlık bilişimi. Böylece üretici her zaman FSP olarak kaldı.

2000 yılların başında Asus ElanVital kasalarını ürettirmeyi bıraktı ve kendi anlaştığı üreticiler (Enlight, Inwill, Agait..vs) kendi markası ile kasalar satmaya başladı. Önce Asus Case, daha sonra “Vento Chassis by Asus” daha sonra Vento Chassis. Asus kasaların ön ve yan panellerinde, kartonları üstünde o zamanlar Asus yazardı. Biz de duyurularımızda Asus Case ibaresini kullanırdık. Zamanla aslında bir model ismi olan Vento ismini kullanmaya başladılar. Agait resmi sitesinde marka tarihini okuyabilirsiniz.   http://www.agaitech.com/en/about01.aspx

vento_2Bir süre sonra üretici olarak sadece ismini yine Yunan efsaneleri kahramanı Agamemnon’dan alan Agait firması kaldı. Agait firmasının %100’ü Asus’un olup Avrupa’da (Türkiye dahil)  sadece 5 firmaya kasa üretmeyi sürdürmektedir. Agait Technology Corp. firmasının başkanı T.C. Chen olup aslında Asus’un bir çalışanıdır.

Vento Chassis geleceği için T.C Chen ile 2014 Computex fuarında yaptığımız görüşmede yeni seri ürünlerde FSP güç kaynaklarında 80PLUS özelliğini, kasalarda SSD yuvasını eklemeyi ve USB bağlantılarında da USB 3.0’a geçmeyi kararlaştırdık. Eylül-Ekim ayları gibi piyasaya sürülecek modellerde ayrıca Card reader seçenekleri de olacak.

Çizgi Elektronik olarak her zaman standartlara uygun, doğru etiketlenmiş PC kasaları ve güç kaynaklarını kullanıcılara sunduk ve sunmaya devam edeceğiz.

Taiwan, 6 Haziran 2014

Computex photo_20140604

 

 

 

 

 

1 comment to ElanVital / Asus Case / Vento by Asus / Vento Chassis

  • gugurluer

    1997 senesiydi Tüyap da fuardan ilk bilgisayarımı toplamıştım. 200mmx, 1mb matrox mystque ekran kartı…. ama kasa beğenememiştim. Çok güzel olsun istiyorum. Çizgi elektronik in mecidiyeköyde ki küçük ofisine gitmiştim. Niyazi bey olabilir tam emin değilim ama patron la oturup sohbet etmiştik. Deposuna gitmiştik bir arkadaşla ve t10 kasayı orda görmüştüm ve bu demiştim. Yıllarca kullandım o kasayı. Kaçkere sistem değişti ama kasa aynı kaldı. Güzel bir anıdır bu.

Leave a Reply