PDF Kitaplar sayfamız "Çizgi Söğüt Gölgesi-İçimizi Isıtanlar" PDF kitabı ve sesli anlatımları ile yenilendi.

İçimizi Isıtanlar

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Çizgi Market

Çizgi Market'ten satın aldığınız ürünlerle birlikte "Ben de Sonunda Bilgisayarcı Oldum" adlı kitabımı isteyebilirsiniz.

Altına Hücum: 2020’de Bitcoin 14.000$ mı yoksa 75.000$ mı olacak?

Merhaba,

Müteahhitler, avukatlar, turizmciler, öğretmenler, köşedeki bakkal duyan duymayan bilen bilmeyen herkes bugünlerde mining (sanal para madencilik) yapmaya çalışıyor; ve en önemlisi herkes de her detay biliyor sanki. Ben de size biraz daha detaylı inceleyerek ve profesyonel bakış açısı ile bakanların gözünden anlatmaya çalıştım. Tüm bilgilerin referans linkleri ayrıca verilmiştir.

– 2020’de Bitcoin 14.000$ mı yoksa 75.000$ mı olacak?

Aşağıdaki grafikten de anlaşılabileceği gibi Bitcoin ve ona bağlı olarak Ethereum ve diğer sanal paraların fiyatları bu şekilde değişiyor. Grafiği kırar mı bilemeyiz ama 2011’den beri bu sınırlar içinde kalmış. Bazı insanlar çok daha iyimser.

https://www.tradingview.com/chart/BLX/W5wwj74c-Bitcoin-Long-Term-Trend-Analysis-A-near-term-clue-BLX-Update/

– 6 ekran kartı ile yaklaşık US$ 2,000 yatırım yaparak yılda US$ 7,000-8,000 kazanılacağı doğru mu?

Bu işte gerçekten yetkin olmayan arkadaşların anlattığı hikaye budur. Aşağıda görülen 6 ekran kartlı sisteme RIG deniliyor. Bu teçhizat en bulunabilir kartlar ile 150MH/s (https://www.quora.com/What-does-Bitcoin-hash-rate-mean) üretiyor ve maliyeti kabaca US$ 2,000-2,200. Getirisi ise yine hesaplama yaptığımız linklerden araştırılabilir. Kabaca yıllık US$ 6,000 – 7,000 (Bu değer iki hafta önce 8K-9K arasındaydı.)

https://www.nicehash.com/?p=calc  https://whattomine.com/

– Peki bu değerler doğru mu?

Hayır bu değerler sizi aldatabilir. Çünkü bu hesaplamaların çoğu sanal para mantığının gereği zamanla zorlaşan algoritmaların etkisinin göz ardı edildiği modeller. İlk 3-4 ayda yatırımın geri dönme olasılığı için (ROI) geçerli olabilir. Ancak zorluk derecesi aşağıdaki grafikte olduğu gibi artarsa aynı sistem için hesaplar yine aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır.

https://www.coinwarz.com/difficulty-charts/ethereum-difficulty-chart

http://www.mycryptobuddy.com/EthereumMiningCalculator

 

– Bu kadar yatırımcı, işi bilen bilmeyen neden saldırıyor?

Çünkü farkında değiller veya farkında olmamaları için okumaları istenmiyor. Farkında olanlar bile Ethereum ve Bitcoin fiyatının ilk resimdeki gibi artacağı umuyorlar. Ancak bu gerçekleşse bile o zaman madencilik yatırımı yapmanın anlamı ne? Böyle bir umudunuz varsa gidin sanal para borsalarından Bitcoin veya Ethereum satın alın.

https://coinmarketcap.com/currencies/ethereum/

– Madenciliğin riskleri nedir? Tüm bunlara rağmen neden insanlar saldırıyor?

1. Sadece bir günde %20 değişebilen sanal para değerleri.
2. Sadece bir koddan oluşan Bitcoin veya Ethereum’ların biriktirdiğiniz sanal cüzden platformlarından çalınması, hacklenmesi, bir anda platformun kaybolması.
3. Algoritmanın koştuğu hafızada DAG epoch denilen çevirimlerin (4.5 günde bir değer artar) kullanılan ekran kartlarında performans düşmesine neden olması.
http://cryptomining-blog.com/8822-ethereum-hashrate-drop-for-radeon-rx400rx500-gpus-is-incoming/
https://www.techspot.com/article/1438-ethereum-mining-gpu-benchmark/
4. Bir anda kullanılan donanımların artık tamamen kullanılamaması. (Örneğin 2GB’lık ekran kartları geçen sene DAG size 2GB’ı geçtiği için bir anda kullanılamaz oldu. Bunun matematiksel hesabı da var.)
https://ethereum.stackexchange.com/questions/426/what-is-the-current-dag-size-when-do-we-expect-to-hit-gpu-limits
5. Bakım zorlukları (Soğutma güç ve teknik problemler.)
6. ASIC miner çıkarsa ne olacağı. (Ethereum algoritması ve yapısı gereği ASIC olamaz gözüküyor ama bu kadar kaygan zeminde kanımca kimse bilemez.)
7. Ethereum ICE Age gerçekleşirse ne olacağı. (Proof of Work cryptocurrency’den Proof of Stake protocol, Casper’a geçiş) https://www.cryptocompare.com/coins/guides/what-is-the-ethereum-ice-age/
8. Devletlerin muhtemel hukuki zorlamaları.

Profesyoneller nasıl yapıyor?

Tüm bunlara rağmen bir çok kişi, datacenter ve bilişimci bu işe girmek istiyor. 500-800 karta sahip olanlar var çok daha büyük yatırımlar hedefliyorlar.

1. Öncelikle statik kalmayı hedeflemiyorlar. İstedikleri zaman 800 sanal paradan birinin madenciliğini yapabiliyorlar.
2. Sistemleri için profesyonel soğutma ve bakım uyguluyorlar.
3. Oturdukları yerden sistemlerinin performanslarını, sıcaklıklarını ne çalıştığını izleyebiliyorlar veya değiştirebiliyorlar.

https://simplemining.net/

4. 2.el pazarını takip ediyorlar.
5. Sanal para borsalarında işlem yapmayı çok iyi biliyorlar ve anlık takip ediyorlar.
6. Yurt dışında US$ hesapları var.

Kıssadan hisse, bilmeyenler için ve en önemlisi bilmediklerinin farkında olmayanlar için tamamen kumar ancak bilişimciler için fırsat olabilir mi? Kim bilebilir?

Leave a Reply