PDF Kitaplar sayfamız "Çizgi Söğüt Gölgesi-İçimizi Isıtanlar" PDF kitabı ve sesli anlatımları ile yenilendi.

İçimizi Isıtanlar

Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Çizgi Market

Çizgi Market'ten satın aldığınız ürünlerle birlikte "Ben de Sonunda Bilgisayarcı Oldum" adlı kitabımı isteyebilirsiniz.

GPU Madenciliğinde Güç Kaynağına İlişkin Genel Hatalar

Piyasada bilinenin aksine güç kaynağının verimi bir bilgisayarın duvar prizinden ne kadar etkili bir şekilde akım çektiğini belirler. Ne yazık ki, standart PSU’nun duvardan çekilen güç (AC olarak da bilinen Alternatif Akım gücü) ile konvansiyonel bir güç kaynağı kabaca  %70’lik bir verimlilikle Doğru Akıma (DC) dönüştürür. Bu duvardan çekilen gücün yüzde 30’unun atık sıcağa dönüştüğü anlamına gelir.

Neyse ki, çeşitli PSU’lar yüzde 80 ve daha yüksek oranlarda dönüşüm sağlayabilir. 80 Plus organizasyonu tarafından onaylandığında, bir güç kaynağı birimi ünitenin yüküne bağlı olarak değişen bir verimlilik derecesine sahiptir. Derecelendirmeler 80+, 80+ Bronz, 80+ Gümüş, 80+ Altın, 80+ Platinum ve 80+ Titanyum arasında değişir. Yelpazenin en üst noktasında, PSU’lar her yükte% 90’ın üzerinde verimlilik üretir.

Piyasada ise %80-85 verim dendiğinde örneğin 1000Watt’lık bir güç kaynağının maksimum 850Watt verebileceği gibi yanlış bir bilgi paylaşılabilir. Bu tamamen sahte güç kaynağı üreticilerinin geliştirdiği bir söylemdir. Bir güç kaynağı etiketinde yazan güçleri tama olarak vermelidir. Örneğin 1300Watt’lık bir FSP güç kaynağı etiketinde şekilde görüldüğü gibi +12V’dan 100 Amper verebilmeli ve 12×100=1200Watt verebilmelidir.

 

GPU Mining yapan bir ekran kartı ihtiyacı olan elektrik gücünün 1/3’ünü riser kart üstinden 2/3’ünü de 6-Pin PCIe power bağlantısından çeker. Kartın cinsine ve GPU core’a göre bazen bu değer riser kartları üzerinden çok fazla kım çekilmesine neden olabilir.

Bu kurala dikkat ederek, PSU hesaplamaları, güç dağılımı ve kablo bağlantıları ele alınmalıdır. PSU’larda Peripheral- SATA güç çıkışı, her ikisi de +12V olduğu halde aynı PSU üzerindeki PCIe çıkışlarıyla aynı olmayabilir. Farklı devreler (güç MOSFET kademeleri farklı olabilir) ve bu çıkışlar maksimum 96 Watt sağlar. Bu, PCIe yükseltici kartlardan elde edebileceğiniz maksimum güçtür. Eğer 200-300 Watt’lık bir ekran kartı besleyecekseniz, yalnızca bir Perpheral-SATA power çıkışını bir ekran kartına bağlayabilirsiniz. Örneğin, 75-100 watt çeken bir kart için, aynı Peripheral-SATA bağlantısından 2 riser kart beslenmesi garantilidir.
 

En güvenilir GPU bağlantısı

PSU’larda 12Volt PCIe güç çıkışı, PSU’nun toplam güçünün tamamını sağlayabilir. Bu sebeple riser kartlarını doğrudan 6-Pin PCIe ile beslenmesi ve eğer riser kartı üzerinde bu bağlantı yoksa o taktirde SATA dönüştürücüsü kablosunu ekleyerek bağlantı yapılmalıdır. Bu amaçla, ekran kartının gücünü 6-Pin PCIe splitter olarak adlandırılan splitter ile bölmek daha doğrudur.

 
Ekran kartı yeterli miktarda gücü (akım*gerilim) çekemiyorsa, kilitlenir ve yükseltici karttan çekemediği tam güç 6-Pin PCIe güç konektörü üzerinde çekmeye çalışır.
 
Güç kaynağını hesaplarken% 20-30 daha fazla güç verebilen bir PSU seçilmesi doğrudur. Gelecekte herhangi bir donanım değişmeden daha fazla akım çekmek gerekebilir, belki de yeni bir BIOS veya farklı sanal para birimi ayarı için bile daha fazla akım çekme ihtiyacı olacaktır. 
 
PSU hesaplamasındaki en önemli husus, gücün eşit dağılımıdır. Kablolar en fazla ılık olmalıdır. Riser kartların yüksek akım ve yüksek voltaj koruması GPU’nuzu dengesiz yük dağılımından korunacaktır.
 

Leave a Reply